Dash – co to jest, historia, cena, co się za tym kryje?

0
90
Dash - historia, cena, co się za tym kryje?

Dash to kryptowaluta peer-to-peer o otwartym kodzie źródłowym założona z inicjatywy Evana Duffielda. Oferuje dużą szybkość transakcji oraz prywatność.

XCoin, DarkCoin...

Początkowo coin ten nazywał się XCoin, a nastepnie DarkCoin, jednak ostatecznie zdecydowano się na obecną, bardziej przyjazną nazwę - Dash. Pierwszy blok wydobyto 18 stycznia 2014 roku, od tamtej pory coin ten jednak znacząco się rozwinął i obecnie jest uważany za jedną z bardziej perspektywistycznych kryptowalut na świecie, mogących w przyszłości zastąpić Bitcoina, a to dzięki bardzo szybko rozwijającemu się systemowi płatności.

Jak to działa?

Dash jest oparta na algorytmie haszującym X11 umożliwającym kopanie kryptowaluty za pomocą CPU, GPU jak i koparek ASIC, algorytm ten dodatkowo jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych tego typu. Ilość monet jest ograniczona do ok. 18,9 mln, zaś całkowita kapitalizacja Dash wynosi 1 005 501 646 dolarów. Kolejne bloki są wydobywane co ok. 2 minuty i 40 sekund, nagroda za wydobycie spada z każdym rokiem o 7,14%. Cały system opiera się o masternody, czyli o sieć serwerów na których jest utrzymywany dany blockchain, a dzięki któremu Dash umożilwia nam dokonywanie transakcji w ramach opcji InstantSend oraz PrivateSend przy bardzo niskich opłatach.

InstantSend umożliwia nam wykonywanie natychmiastowych transakcji, których finalizacja ma trwać nawet dwie sekundy. PrivateSend daje nam natomiast możliwość dokonania transakcji bez możliwości wykrycia źródła operacji, a to dzięki mieszaniu wysyłanych jednostek waluty z jednostkami innych ludzi.

Nagrody, czyli podział zysków

Do założenia masternody jest wymagane posiadanie conajmniej 1000 Dash, jest to więc całkiem spory wydatek, daje to jednak możilowść głosowania i tym samym wpływania na przyszłość projektu, a dodatkowo za utrzymywanie serweru dostaje się Dash - aktualnie jest to przychód prawie 5,5 jednostek kryptowaluty o wartości ok. 610 dolarów miesięcznie. Rozkład "nagród" wygląda następująco: 45% dla górników, 45% dla osób utrzymujących masternody i 10% na rzecz projektu Dash, czyli deweloperów opiekujących się całym przedsięwzięciem.

Dash = PayPal?

Jak wspomniałem wyżej z tym projektem wiązane są bardzo duże nadzieje związane z systemem płatności, ten faktycznie jest bardzo sprawny, a przede wszystkim szybki i bezpieczny. Dash ma aspiracje do bycia kryptowalutą używaną na codzień, na zakupach czy w kawiarni, dodatkowo oferuje dobre zabezpieczenia i tym samym prywatność, w życiu codziennym dodatkowym plusem jest bardzo duża szybkość wykonywania transakcji, a to wszystko przy niskich kosztach co może budzić nadzieję na powodzenie i rozwój tego projektu.

Aktualny kurs Dash wynosi ok. 114 dolarów, czyli 436 złotych, jednak w szczytowym momencie, w grudniu 2017 roku, coin miał wartość ponad 1 642 dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię