Czy Ethereum będzie skalowalne?

0
102
Czy Ethereum będzie skalowalne?

Podobnie jak inne publiczne blockchain , ethereum zamierza wspierać tak wielu użytkowników, jak tylko może.

Problem polega na tym, że dzisiaj tak naprawdę nie znamy ograniczeń platformy.

Z powodu sztywnego ograniczenia obliczeń na blok, ethereum blockchain obsługuje obecnie około 15 transakcji na sekundę. Dla porównania Visa obsługuje około 45 000 transakcji na sekundę.

To ograniczenie ethereum i innych systemów blockchain od dawna było przedmiotem dyskusji twórców i uczonych.

Podczas gdy twórcy ethereum podkreślają, że elastyczna platforma smart kontraktów różni się od bitcoina, nie jest ona unikalna pod względem skalowalności.

Choć może to zabrzmieć rozczarowująco, istnieje nadzieja w proponowanych rozwiązaniach, które jeszcze nie weszły do oficjalnego oprogramowania.

Dlaczego skalowanie jest tak trudne?

Ethereum i bitcoin wykorzystują kombinację technicznych sztuczek i motywacji, aby zapewnić, że dokładnie rejestrują, które środki należą do kogo, bez organu centralnego.

Problem polega na tym, że zachowanie tej równowagi jest trudne, a jednocześnie zwiększa się liczba użytkowników (w szczególności, że przeciętni ludzie mogą używać systemu do kupowania kawy lub uruchamiania aplikacji).

Dzieje się tak, ponieważ ethereum zależy od sieci "węzłów", z których każdy przechowuje całą historię transakcji ethereum i aktualny "stan" sald kont. Jest to oczywiście uciążliwe zadanie, zwłaszcza, że całkowita liczba transakcji wzrasta w przybliżeniu co 10-12 sekund przy każdym nowym bloku.

Jeśli deweloperzy zwiększą rozmiar każdego bloku, aby zmieścić więcej transakcji, dane, które węzeł będzie musiał przechowywać, będą rosły – skutecznie odrzucając ludzi z sieci. Jeśli każdy węzeł będzie wystarczająco duży, tylko kilka dużych firm będzie miało zasoby do ich uruchomienia.

Pomimo niedogodności, uruchomienie pełnego węzła jest najlepszym sposobem na skorzystanie przez użytkowników z prywatności i bezpieczeństwa. Uczynienie pełnych węzłów trudniejszymi do uruchomienia jeszcze bardziej ograniczy liczbę osób, które same będą w stanie zweryfikować transakcje.

Innymi słowy, decentralizacja i skalowalność są obecnie sprzeczne, ale programiści szukają sposobów obejścia tego.

Sharding

W pracach jest kilka projektów skalowania ethereum, z których każdy zajmuje się innym problemem skalowalności.

Jak wspomniano, jednym z problemów jest to, że każdy węzeł musi przechowywać zaktualizowany stan każdego konta w sieci. "Sharding" wywodzi się z tradycyjnej techniki skalowania zwanej "sharding bazy danych", która skutecznie dzieli bazę danych na części i umieszcza każdą część na innym serwerze.

Celem shardingu jest odejście od wymagania "pełnych" węzłów – tych, które przechowują pełny stan sieci i każdą transakcję, która ma miejsce.

Zamiast tego każdy węzeł przechowuje podzbiór tych danych i weryfikuje tylko te transakcje. Jeśli węzeł potrzebuje wiedzę o transakcjach lub blokach, których nie przechowuje, znajduje kolejny węzeł z potrzebnymi informacjami.

Problem polega na tym, że proces nie jest dokładnie pozbawiony zaufania, ponieważ w tym modelu węzły muszą polegać na innych węzłach.

Ethereum chce rozwiązać ten problem za pomocą "kryptoekonomicznych zachęt", które sprawiają, że uczestnicy w systemie działają w określony sposób - w tym przypadku zapewniając, że węzły przekazują prawidłowe informacje do innych węzłów.

Transakcje poza łańcuchem

Ewentualnie bardziej ambitna technologia zwiększająca pojemność, zapożycza od sieci błyskawicznej bitcoin, proponowanej najwyższej warstwy do blockchain, która odzwierciedla sposób działania wielowarstwowego Internetu.

Błyskawiczne transakcje typu "poza łańcuchowego" mogłyby przybliżyć możliwości technologii do tego, co zostało powiedziane użytkownikom odnośnie tego jak technologia „ powinna wyglądać" – szybko i prawie bez ograniczeń w zakresie dostaw, a jednak nadal nie wymagają od użytkowników zaufania od jakiegokolwiek pośrednika.

Zgodnie z tą wizją, większość transakcji będzie odbywać się na kanałach mikropłatności spoza łańcucha, odciążając się od leżącego u podstaw blockchain.

Powodem tego jest teoretycznie to, że każda ze stron może w dowolnej chwili wycofać transakcję z powrotem do blockchaina, dając obu stronom możliwość zakończenia interakcji.

Z tym dodatkiem, limit obliczeniowy ethereum nie musi się zbytnio zwiększać, a nadzieja jest taka, że dla zwykłych entuzjastów ethereum nadal będzie można uruchomić pełny węzeł.

Ile czasu zajmie skalowanie?

Jest to podchwytliwe pytanie, ponieważ wciąż trwa wiele eksperymentów na skalowalnym froncie.

Według słów twórcy Vitalika Buterina, długoterminowym celem jest umożliwienie platformom przetwarzania transakcji na "poziomach transakcji w skali Visa" lub poza nimi.

Jednak, jak sceptyczni obserwatorzy chcą podkreślić, jest to oparte na analizie Buterina i na technikach, które jeszcze nie zostały wprowadzone do publicznego blockchainu.

Podsumowując, chociaż ethereum może obecnie obsłużyć tylko kilka transakcji na sekundę, jego architekci mają duże nadzieje na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię