Czechy – przepisy kryptowalutowe wbrew zaleceniom UE

0
176
Czesi wprowadzą własne przepisy kryptowalutowe

Unia Europejska nakreśliła konkretne wymagania dotyczące przepisów kryptowalutowych. Czesi jednak chcą ustanowić własne regulacje.

Zaostrzenie przepisów

Zgodnie z doniesieniami dziennika Hospodářské Noviny, Czesi wprowadzą jeszcze ostrzejsze przepisy, niż te, które zaproponowano w Brukseli. Na poziomie Unii Europejskiej przepisy dotyczą przede wszystkim walki z praniem pieniędzy przy użyciu kryptowalut. Jednym z zapisów czeskiego prawa mają być wysokie kary dla firm - do pół miliona euro - za brak rejestracji operacji w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej.

Takie zapisy oznaczałoby pójście o wiele dalej, niż przepisy Unii Europejskiej, które weszły w życie w lipcu 2018 roku. Regulacje, znane jako AMLD5, wymierzono wtedy głównie w anonimowych inwestorów, którzy prowadzili transakcje przez giełdy lub karty pre-paid. Ustanowiono konkretne ramy, którymi mieli się kierować ustawodawcy z całej UE.

Nie ustalono, kiedy dokładnie Czesi zamierzają wprowadzić własne przepisy w kraju. Pewne jest, że regulacje ustanowione przez UE miały wejść w życie we wszystkich krajach wspólnoty najpóźniej do stycznia 2020 roku. Ponadto, przepisy mogą uderzyć w firmy, które nie musiały obawiać się dyrektywy unijnej. To z kolei może przyczynić się do naruszenia krajowej konkurencji.

Nie tylko Czechy

Nie po raz pierwszy powstaje sytuacja, w której dany kraj Unii nosi się z zamiarem zmiany przepisów, które ustanowiono w Brukseli.

Niemniej jednak, w Wielkiej Brytanii, mimo takich zapędów, jedna z organizacji pozarządowych - Coin Center - przekonała Skarb Państwa do wstrzymania się z rozszerzaniem przepisów.

Sytuację rozpatrywano też na Cyprze, który zaproponował włączenie w przepisy niektórych obszarów, których nie ujęła początkowo dyrektywa AMLD5.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię