Crypto Czar: Platformy IEO mogą mieć kłopoty

2 min czytania
Crypto Czar: Platformy IEO mogą mieć kłopoty

Valerie Szczepanik, znana pod pseudonimem „Crypto czar”, przedstawiła swoje uwagi 13 maja na konferencji Consensus.  Oznajmiła, że ​​platformy, które chcą wymienić IEO - Initial Exchange Offering za opłatą, mogą mieć kłopoty, wynikające z kwestii regulacyjnych.

Kłopoty z IEO

Valerie Szczepanik to Doradca ds. Aktywów cyfrowych i innowacji w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Stwierdziła, że platformy, które chcą wymienić tokeny IEO za opłatą i przyciągnąć kupców do emitenta, prawdopodobnie prowadzą działalność brokersko-dealerską. Giełdy kryptowalut, ułatwiające sprzedaż tokenów za opłatą, prawdopodobnie spełniają prawną definicję dealerów papierów wartościowych, jeśli emitent lub którykolwiek z nabywców mają siedzibę w USA. W związku z tym muszą przestrzegać wymogów rejestracyjnych i licencyjnych dla dealerów maklerskich -  alternatywnych systemów obrotu (ATS) lub krajowych giełd papierów wartościowych.
„Jeśli nie zostaną zarejestrowane, znajdą się w kłopotach w USA, jeśli mają emitenta z USA lub nabywców z USA, jeśli działają na rynku amerykańskim”.

Sprawa TokenLot

Szczepanik wspomniała również o sprawie TokenLot. We wrześniu ubiegłego roku, Lenny Kugel i Eli L. Lewita wprowadzili na rynek superstore pierwszą ofertę monet ICO. W tym czasie SEC twierdził, że Kugel i Lewitt złamali prawo, nie rejestrując swojej działalności w kraju. TokenLot zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 471 000 USD, ale nie przyznał się do tego ani nie zaprzeczył.
„Była to platforma, która pomagała przyciągnąć kupujących do ICO […]. W takim przypadku miała miejsce akcja egzekucyjna obciążająca platformę działaniem jako niezarejestrowany pośrednik-dealer, uczestnicząc w dystrybucji z naruszeniem przepisów rejestracyjnych”.
Najbardziej znaną platformą dla IEO jest Launchpad firmy Binance. W styczniu platforma ta była gospodarzem publicznej sprzedaży tokenów BitTorrent. Zebrała łącznie 7,4 miliona dolarów na usługę udostępniania plików należącą do Trona.
Rozwiązanie
Na początku kwietnia SEC opublikowała ramy opracowane przez Szczepanik i Billa Hinmana. Miały pomóc uczestnikom rynku w ustaleniu, czy aktywa cyfrowe są uważane za umowę inwestycyjną. Ramy te mają służyć jako narzędzie analityczne. Pomogą operatorom ICO i wydawcom tokenów ustalić, czy ich oferta może podlegać federalnym przepisom dotyczącym papierów wartościowych. Szczepanik wcześniej wskazywała, że aktywa w szybko rozwijającym się sektorze stablecoin mogą mieć problemy z istniejącymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.  

Komentarze