Codziennie nowy podatek bRAWo! Tym razem dodatkowy podatek Belki od obrotu kryptowalutami!

0
756
!Codziennie nowy podatek bRAWo! Tym razem podatek Belki od obrotu kryptowalutami!

Uwaga. Planowany jest nowy podatek dla obrotu kryptowalutami.

Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało nowy projekt podatku PIT i CIT, który w sposób kompleksowy zajmie się regulacją dochodów czerpanych z obrotu kryptowalutami. Nowe przepisy mają obowiązywać od stycznia 2019 roku.

Podobnie jak osoby zarabiające na sprzedaży akcji lub czerpiące zyski z obrotów kapitałowych , tak i osoby zarabiające na obrocie kryptowalutami zostaną obarczone 19 % podatkiem Belki. Tak więc osoby te będą zobligowane (bez względu czy poniosły stratę, czy uzyskały przychód) do złożenia odpowiedniej rocznej deklaracji składanej Urzędowi Skarbowemu. Przy czym w wypadku poniesienia straty, będzie ją można wykazać także w kolejnym roku. Różnicą jest, że nie będzie jej można odliczyć od zysków z działalności gospodarczej czy gry na giełdzie. Obecnie jest to dozwolone.

Dotychczas osoby zajmujące się obrotem kryptowalutami podlegały jedynie podatkowi dochodowemu, na zasadach ogólnych. Czyli wg stawki 18 lub 32 procent. Do końca czerwca 2019 roku inwestorzy kryptowalutowi są również zwolnieni z podatku PCC.

Naliczanie podatku Belki od zysków z kryptowalut sugerowało Ministerstwu Finansów Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Niestety pomimo licznych konsultacji resort finansów nie uwzględnił wielu sugestii PSB. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych, ordynacji podatkowej. Regulują także kwestie kryptowalut miały przebiegać na zasadzie 3 razy P: przejrzystości, prostoty i przyjaznego systemu. Pieczę nad projektem sprawował wiceminister finansów Paweł Gruza. Obecnie, jak wiemy odchodzi z resortu, aby stanąć na czele KGHM. Stąd nie wiadomo kto przejmie obowiązki pracy nad projektem kryptowalutowym i jak potoczą się jego losy.

Zdaniem ekspertów projekt nowelizacji zawiera wiele sprzeczności i budzi mieszane uczucia.

Z jednej strony wydaje się przyjazny podatnikowi kryptowalutowemu, bo wprowadza atrakcyjniejsze niż obecnie 19 procentowe opodatkowanie. A z drugiej strony blokuje możliwość rozpoznania strat. Istnienie tej sprzeczności powoduje, że strata na kontraktach terminowych, gdzie instrumentem bazowym jest kryptowaluta, będzie mogła być rozliczona, a strata na samych transakcjach nie. Także zasady rozliczania kosztów przez podmioty profesjonalnie zajmujące się kryptowalutami, czyli giełdy i kantory, nie do końca są jasne i wymagają dalszych, pogłębionych konsultacji.  Źródlo:Marcelina Szwed-Ziemichód, adwokat i doradca podatkowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię