Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest najpopularniejszą i zarazem najbardziej zaufaną walutą cyfrową. Jest bezkonkurencyjny pod względem kapitalizacji rynkowej i tak naprawdę – żadna z dostępnych na rynku kryptowalut nie zagroziła dotychczas jego pozycji lidera. Bitcoina wybierają zarówno początkujący krypto-inwestorzy, którzy pragną postawić swoje pierwsze kroki w branży wirtualnych coinów, ale również doświadczeni gracze giełdowi, którzy – wiedzeni wizją wysokich zwrotów ze swoich inwestycji – lokują swój kapitał „w świecie kryptowalut”.

Jako zespół Tokeneo dokładamy wszelkich starań, aby przekazywać naszym czytelnikom na co dzień – swoją wiedzę oraz doświadczenie. Naszą misją jest nieustanne edukowanie uczestników tej wciąż młodej branży, poprzez odpowiadanie na najbardziej nurtujące zagadnienia, wśród których prym wiodą pytania – co to jest Bitcoin, w jaki sposób działa i funkcjonuje, czym jest uwarunkowany, jaka jest jego historia i jaka czeka go przyszłość?

Bitcoin to waluta kryptograficzna wprowadzona w 2019 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Oparty jest on na sieci Peer-to-Peer (P2P), a zatem modelu komunikacji w sieci komputerowej zapewniającym wszystkim jego hostom te same uprawnienia. Działa na otwartoźródłowym oprogramowaniu open-source. Technologicznie oparty jest (zresztą jak wszystkie pozostałe wirtualne tokeny) na rewolucyjnej technologii blockchain, która służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o wszystkich transakcjach zawieranych w internecie. W praktyce nie ma takiej możliwości, by jakaś informacja w nim zniknęła. Głównym zadaniem „łańcucha bloków” jest zawieranie, rozliczanie oraz zapisywanie transakcji dokonanych w różnych branżach – bankowości, handlu, a nawet sektorze publicznym.Odmiennie niż w przypadku większości walut (tzw. fiducjarnych – PLN, USD, EU, itp.) Bitcoin nie opiera się na zaufaniu względem emitenta centralnego (Banki Centralne poszczególnych Państw). Kryptowaluta Satoshiego używa bowiem zdecentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami peer-to-peer, do przechowywania transakcji w celu zapewnienia całkowitego bezpieczestwa. Topologia peer-to-perr sieci Bitcoin oraz brak administracji centralnej czynią manipulację wartości BTC – poprzez przykładowo produkcję większej ich ilości – niemożliwą i niewykonalną dla jakiejkolwiek instytucji rządowej, organizacji bądź jednostki.To właśnie głównie ze względu na swój zdecentralizowany charakter rośnie jego popularność i coraz cześciej bywa nazywany symbolem finansowej wolności, a także walutą przyszłości.

Bitcoin opiera się na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi, przy skorzystaniu z kryptografii klucza publicznego. Wszystkie zawierane transakcje są publiczne i przechowywane w „rozproszonej bazie danych.

Każda osoba uczestnicząca w sieci bitcoin ma portfel zawierający dowolną liczbę par tzw.: kluczy kryptograficznych. Adresy bitcoinowe są „generowane” z kluczy publicznych za pomocą funkcji „haszującej” i działają jako miejsce docelowe (źródłowe) dla wszystkich płatności. Odpowiadające im klucze prywatne autoryzują płatności tylko dla posiadających je użytkowników.Czy Bitcoin różni się od walut tradycyjnych?Bitcoina można używać nie tylko do zawierania transakcji (płacenia) drogą elektroniczną za dane dobra (towary, usługi) - o ile obie strony wyrażają na to zgodę. Najpopularniejsza kryptowaluta ma bowiem szereg innych ważnych zastosowań i znacznie różni się tradycyjnych walut fiducjarnych:

  1. Wspomniana powyżej decentralizacja. Bitcoin jest poza absolutną kontrolą wszelkich instytucji (finansowych, rządowych, administracyjnych). Rozwiązuje on bowiem problem „podwójnego wydawania” walut elektronicznych (w których to zasoby cyfrowe można z łatwością kopiować i ponownie wykorzystywać) poprzez połączenie kryptografii i bodźców ekonomicznych.
  2. Ograniczona podaż. Waluty tradycyjne (fiducjarne) mają nieograniczoną podaż. W praktyce oznacza to, że instytucje finansowe takie jak Banki Centralne – mogą wydawać (dodrukowywać) dowolną ich ilość. Ponadto – mogą manipulować wartością waluty w stosunku do innych walut. W przypadku bitcoina podaż jest ściśle kontrolowana przez algorytm bazowy. Niewielka liczba nowych bitmonet pojawia się co godzinę i będzie pojawiać się z malejącą tendencją, aż osiągnie maksymalną liczbę 21 milionów coinów.
  3. Niezmienność. Transakcji BTC nie da się cofnąć, w przeciwieństwie do transakcji elektronicznych. Dzieje się tak ze względu na brak „centralnego arbitra”, który mógłby ją wycofać. Jeżeli więc dana transakcja została zarejestrowana w sieci – po upływie godziny nie można jej już zmienić.
  4. Anonimowość. Ludzie korzystający z tradycyjnych systemów płatności elektronicznych są zwykle identyfikowani (np. w celach weryfikacyjnych). Użytkownicy Bitcoinów działają w teorii w sposób anonimowy, bowiem nie istnieje żaden centralny walidator, który kontrolowałby zawierane transakcje. Wiemy jednak, że w praktyce każdy z użytkowników może być identyfikowany poprzez adres swojego portfela.

Kto jest twórcą najpopularniejszego wirtualnego coina?Bitcoina utworzono 3 stycznia 2009 roku. Jego twórcą był niejaki Satoshi Nakamoto, którego tożsamości jak dotychczas nie udało się nikomu odgadnąć. Imię oraz nazwisko autora najpopularniejszej krypowaluty – pomimo wielu przeprowadzonych śledztw i wysnutych teorii – wciąż pozostają jedną z największych, nieodgadnionych jak dotąd tajemnic w historii kryptografii.