Bitcoin – cena, prognozy, historia

Bitcoin to najczęściej kupowana i najpopularniejsza na świecie kryptowaluta. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – od samego początku tę e-walutę cechuje stabilność oraz najwyższa kapitalizacja rynkowa spośród innych dostępnych coinów. Chcesz sprawdzić aktualny kurs Bitcoina? Dobrze trafiłeś! Na stronie Tokeneo News znajdziesz aktualizowany na bieżąco wykres BTC.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin jest najpopularniejszą i zarazem najbardziej zaufaną walutą cyfrową. Jest bezkonkurencyjny pod względem kapitalizacji rynkowej i tak naprawdę – żadna z dostępnych na rynku kryptowalut nie zagroziła dotychczas jego pozycji lidera. Bitcoina wybierają zarówno początkujący krypto-inwestorzy, którzy pragną postawić swoje pierwsze kroki w branży wirtualnych coinów, ale również doświadczeni gracze giełdowi, którzy – wiedzeni wizją wysokich zwrotów ze swoich inwestycji – lokują swój kapitał „w świecie kryptowalut”. Żeby zawsze być na bieżąco, czytaj najnowsze informacje o Bitcoinie w Tokeneo News.

Jako zespół Tokeneo dokładamy wszelkich starań, aby przekazywać naszym czytelnikom na co dzień – swoją wiedzę oraz doświadczenie. Naszą misją jest nieustanne edukowanie uczestników tej wciąż młodej branży, poprzez odpowiadanie na najbardziej nurtujące zagadnienia, wśród których prym wiodą pytania – co to jest Bitcoin, w jaki sposób działa i funkcjonuje, czym jest uwarunkowany, jaka jest jego historia i jaka czeka go przyszłość?

Bitcoin to waluta kryptograficzna wprowadzona w 2019 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Oparty jest on na sieci Peer-to-Peer (P2P), a zatem modelu komunikacji w sieci komputerowej zapewniającym wszystkim jego hostom te same uprawnienia. Działa na otwartoźródłowym oprogramowaniu open-source. Technologicznie oparty jest (zresztą jak wszystkie pozostałe wirtualne tokeny) na rewolucyjnej technologii blockchain, która służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o wszystkich transakcjach zawieranych w internecie. W praktyce nie ma takiej możliwości, by jakaś informacja w nim zniknęła.

Głównym zadaniem „łańcucha bloków” jest zawieranie, rozliczanie oraz zapisywanie transakcji dokonanych w różnych branżach – bankowości, handlu, a nawet sektorze publicznym.

Odmiennie niż w przypadku większości walut (tzw. fiducjarnych – PLN, USD, EU, itp.) Bitcoin nie opiera się na zaufaniu względem emitenta centralnego (Banki Centralne poszczególnych Państw). Kryptowaluta Satoshiego używa bowiem zdecentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami peer-to-peer, do przechowywania transakcji w celu zapewnienia całkowitego bezpieczestwa.

Topologia peer-to-perr sieci Bitcoin oraz brak administracji centralnej czynią manipulację wartości BTC – poprzez przykładowo produkcję większej ich ilości – niemożliwą i niewykonalną dla jakiejkolwiek instytucji rządowej, organizacji bądź jednostki.

To właśnie głównie ze względu na swój zdecentralizowany charakter rośnie jego popularność i coraz cześciej bywa nazywany symbolem finansowej wolności, a także walutą przyszłości.

Bitcoin opiera się na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi, przy skorzystaniu z kryptografii klucza publicznego. Wszystkie zawierane transakcje są publiczne i przechowywane w „rozproszonej bazie danych.

Każda osoba uczestnicząca w sieci bitcoin ma portfel zawierający dowolną liczbę par tzw.: kluczy kryptograficznych. Adresy bitcoinowe są „generowane” z kluczy publicznych za pomocą funkcji „haszującej” i działają jako miejsce docelowe (źródłowe) dla wszystkich płatności. Odpowiadające im klucze prywatne autoryzują płatności tylko dla posiadających je użytkowników.

Historia Bitcoina

Bitcoin to kryptowaluta, która powstała 3 stycznia 2009 roku – wtedy stworzony został blok „zero” w blockchainie Bitcoina. Do dziś nie wiadomo, kto powołał do życia tego coina. Jego twórcą jest informatyk o tajemniczym pseudonimie „Satoshi Nakamoto”. Istnieje wiele teorii spiskowych próbujących odszyfrować prawdziwą tożsamość Nakamoto. Do grona potencjalnych twórców Bitcoina zalicza się między innymi: Vili Lehdonvirta, Doriana Nakamoto, Craiga Wright, Elona Musk a także rząd USA.

Jak wygląda historia Bitcoina? Pierwsza transakcja miała miejsce 12 stycznia 2009 roku. Był to przekaz Bitcoinów między Satoshi Nakamoto a Hal Finney. Natomiast 5 października 2009 opublikowany został po raz pierwszy kurs Bitcoina. Ta wiadomość z pewnością zaskoczy wszystkich fanów tej kryptowaluty – za jednego dolara można było kupić aż 1 309,09 BT! Tym samym Bitcoin trafił do publicznej sprzedaży: coin listować zaczęła giełda New Liberty Standard.

Rok 2010 był ważnym czasem w rozwoju e-waluty. Na samym początku roku, 6 lutego, uruchomiona została pierwsza oficjalna giełda kryptowalutowa – Bitcoin Market. Kolejne wydarzenie przeszło do historii Bitcoina. 22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz kupił pizzę w Papa John na Florydzie za oszałamiającą kwotę 10 000 monet BTC! Następnie obserwować mogliśmy duży skok w wartości Bitcoina. Cena coina w ciągu jednego dnia, 12 lipca 2010 roku, wzrosła od 0,008 USD do aż 0,8 USD. Rosnący w siłę coin rok kończy z wynikiem 0,50 dolarów.

Kolejny rok przyniósł wiele niespodziewanych wydarzeń. Jednym z najciekawszych jest sprzedaż 14 lutego 2011 roku starego Porsche na giełdzie Bitcoina za 3 000 BTC. 5 kwietna miało miejsce otwarcie pierwszej kryptowalutowej giełdy, która wymieniała Bitcoina na polskie złotówki (PLN) – BitMarket. W czerwcu 2011 roku cena Bitcoina osiągała już 10 USD za coina.

Rok 2012 otworzyliśmy z przytupem. 12 stycznia Bitcoin pojawił się w programie CBS „The Good Wife”, a popularność coina rosła z miesiąca na miesiąc. Cena e-waluty utrzymywała stałą, wzrostową tendencję. Podobnie było w 2013 roku. W lutym 2013 roku cena Bitcoina sięgała 31,91 USD. Natomiast w kwietniu coin osiągnął wartość 100 dolarów. Nie przeszkodziło to chińskiemu rządowi w grudniu zdelegalizować kryptowaluty na terenie całego kraju.

W 2014 doświadczyliśmy coraz szerszej adopcji Bitcoina. Płatności w BTC przyjmować zaczęła chociażby gazeta The Chicago Sun-Times. Za Bitcoiny mogłeś kupić też Xbox’a od Microsoft’a. Kurs Bitcoina w lutym 2015 roku wynosił 262$. Listopad 2015 roku przyniósł jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptowaluty – to wtedy The Unicode Committee stworzyło oficjalny znak waluty Bitcoin, jaki obowiązuje obecnie.

2016 rok to czas zwiększonej adopcji Bitcoina. Do września na całym świecie podwoiła się ilość bankomatów BTC. Było ich aż 771! Najciekawszym momentem w historii Bitcoina jest z pewnością rok 2017. To wtedy doświadczyć mogliśmy ATH (All-Time High, najwyższy wynik w historii) Bitcoina. W grudniu cena coina osiągnęła zawrotną sumę niemal 20 000 dolarów! Niestety dobra sytuacja na rynku nie utrzymała się długo. Pod koniec roku Bitcoin kosztował 10 000 dolarów, a 2018r. minął pod znakiem bessy na rynku.

Cena Bitcoina

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że cena Bitcoina zmieniała się na przestrzeni lat. Dla społeczności kryptowalutowej najważniejsze momenty w notowaniach Bitcoina to z pewnością osiągnięcie ATH (All-Time High, najwyższy wynik w historii) w grudniu 2017r., a także gwałtowne spadki w 2018 roku. 17 września 2017r. Bitcoin osiągnął spektakularną cenę 19,783.21 dolarów. Niestety dobry kurs Bitcoina nie utrzymał się za długo. Pod koniec stycznia wartość Bitcoina wynosiła niewiele ponad 10 000$, a w czerwcu – jedynie 6 000$.

Rozwój Bitcoin przebiega w zaskakująco szybkim tempie. Już w październiku 2009 roku dokonano pierwszej transakcji zakupu Bitcoina za dolary. Użytkownik nabył wtedy 5 050 Bitcoinów za jedynie 5 dolarów i 2 centy. To jednak nie koniec – w maju 2010 roku za dwie pizze warte 25 dolarów zapłacono aż 10 000 Bitcoinów. Z biegiem czasu wartość tej kryptowaluty i cena Bitcoina systematycznie rosły, a obecnie coin ten zajmuje pierwsze miejsce w rankingu pod względem kapitalizacji rynkowej.

Aktualny kurs Bitcoin zapewnia wiadomości niezbędne dla wszystkich kryptowalutowych traderów. Posługując się rocznymi, miesięcznymi, tygodniowymi lub dziennymi notowaniami Bitcoina traderzy na całym świecie starają się podejmować jak najlepsze decyzje inwestycyjne. To dlatego jednym z najpopularniejszych haseł w przeglądarce Google jest „Bitcoin cena”.

kurs - Bitcoin

Gdzie i jak kupić Bitcoina?

Wielu początkujących inwestorów uważa, że kupowanie i sprzedawanie kryptowalut jest działalnością skomplikowaną, która wymaga specjalistycznej wiedzy inwestorskiej. Nic bardziej mylnego! Zarówno giełdy Bitcoina, jak i portfele kryptowalutowe tworzone są z myślą o użytkownikach. Cechuje je łatwość obsługi, proste zasady, przejrzysty layout i szybkość. Jednak ile kosztuje Bitcoin i jak zacząć? Gdzie kupić Bitcoina po raz pierwszy? Jakie narzędzia są do tego potrzebne? Zacznijmy od podstaw. Jeśli planujesz zakup najpopularniejszego na świecie tokena, musisz dokładnie sprawdzić jego cenę. Ważne, byś oprócz aktualnej wartości Bitcoina, znał także jego cenę historyczną oraz orientował się w ogólnej sytuacji na rynku. Staraj się nie popełnić typowych błędów świeżego inwestora Bitcoina – kupowania na górce, kiedy cena Bitcoina jest najwyższa, a na sam coin – największy hype.

Jeśli dobrze orientujesz się w aktualnej cenie Bitcoina i ogólnej sytuacji na rynku, nadszedł czas na założenie pierwszego portfela kryptowalutowego. Co to jest portfel kryptowalutowy? Jak założyć portfel kryptowalutowy? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Portfel kryptowalutowy potrzeby jest, by kupować i sprzedawać kryptowaluty. To na nim przechowywać będziesz zgromadzone środki. Pamiętaj! Nigdy nie trzymaj swoich Bitcoinów lub innych walut na koncie w giełdzie kryptowalutowej. Ze względu na możliwość ataku hakerskiego na giełdę, bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest przechowywanie kryptowalut we własnym portfelu.

Gdy stworzysz swój pierwszy portfel na Bitcoiny, będziesz musiał go zasilić tradycyjnymi pieniędzy fiducjarnym. W tym celu możesz skorzystać z karty kredytowej lub przelewu bankowego. Dzi To szybki, łatwy i bezpieczny sposób na zakup Bitcoina. Jeśli stworzysz swój portfel kryptowalut, wtedy kupowanie Bitcoina staje się dziecinnie proste. Chcesz kupić Bitcoina lub inną kryptowalutę? Wystarczy, że klikniesz „Buy”. Chcesz sprzedać Bitcoina? Kliknij przycisk „Sell” i sprzedawaj do woli! Następnym krokiem jest wybór waluty, w której chcesz kupić/sprzedać Bitcoina, a także określenie wygodnej dla Ciebie metody płatności. Jeśli rozważasz kupno/sprzedaż coina, skorzystaj z pomocy kalkulatora Bitcoin. 

Pamiętaj! Giełda kryptowalutowa to nie to samo co portfel kryptowalutowy. Giełdy wirtualnych coinów działają na tej samej zasadzie, co tradycyjne giełdy forex. Na platformach tego typu listowanych jest wiele walut, które możesz kupować lub sprzedawać wedle uznania. Swoje pieniądze przechowywać musisz jednak w możliwie najbezpieczniejszym miejscu – z tego powodu stworzyć musisz osobny portfel kryptowalutowy. Giełdy kryptowalutowe nie polecają przechowywania środków na ich platformach przez dłuższy czas.

Technicznie rzecz biorąc, Bitcoin i inne coiny, jako w pełni zdecentralizowanane aktywa, nie są „przechowywane” na portfelu, a jedynie na nim dostępne. Możesz z nich korzystać z użyciem prywatnego i publicznego klucza dostępu. Klucz publiczny przyrównać można do numeru konta w Twoim tradycyjnym banku. Klucz publiczny możesz udostępniać innym członkom społeczności na przykład wtedy, gdy jakiś trader będzie chciał przesłać Ci Bitcoiny.

Inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do klucza prywatnego. Jego funkcja podobna jest to kodu PIN, dzięki któremu uzyskujesz dostęp do swojego konta w banku. Klucz prywatny przechowywany jest w portfelu. Numer klucza prywatnego powinieneś zapisać w bezpiecznym miejscu i nigdy nie udostępniać innym członkom społeczności kryptowalutowej. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobnym jest, że stracisz kupione Bitcoiny.

Bitcoin – prognozy

Dlaczego warto korzystać z Bitcoina?

Bitcoin powstał w 2009 roku z inicjatywy programisty (bądź grupy programistów) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Pomimo faktu, że niedawno świętował swoje dziesięciolecie, dla wielu ludzi wciąż stanowi pewnego rodzaju zagadkę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele korzyści można czerpać z jego użytkowania. Dlaczego warto korzystać z Bitcoina?

Pierwszym istotnym powodem jest jego prywatność i anonimowość, gdyż tak naprawdę jedynymi informacjami o wszelkich przeprowadzanych transakcjach, które przechowywane są w sieci Bitcoina, są adresy kontrahentów oraz kwoty. Owe informacje dostępne są publicznie w tzw. Explorerze, jednak dużą zaletą Bitcoina jest to, że nie możemy się dowiedzieć, kto dokładnie stoi za danym adresem. Jednym z nielicznych i tak naprawdę głównym czynnikiem wpływającym na utratę anonimowości jest wybranie swoich środków z giełdy (wypłata pieniędzy), które to identyfikują w pewien sposób swoich użytkowników (wymagając przesłania skanów dokumentów takich jak dowód osobisty, rachunek za media, bądź paszport).

Kolejną korzyścią posiadania Bitcoina są bardzo niskie opłaty za transakcje. Bitcoin oferuje swoim użytkownikom bardzo niewielkie opłaty za wykonane przelewy, jednak – co warto na tym etapie podkreślić – w chwili obecnej najbardziej będzie się nam opłacać wysyłanie większych kwot pieniędzy.Wszystko dzięki wydobyciu waluty poprzez koparki Bitcoina.

Po trzecie – ekspresowe płatności międzynarodowe. Bitcoin ze względu na swoje technologiczne uwarunkowania przewyższa większość systemów transakcyjnych. Posiadając jedynie dostęp do Internetu, można dokonać przelewu z dowolnego miejsca na ziemi. Wówczas transakcja ta w ekspresowym tempie zostanie „zaksięgowana” na koncie (prywatnym portfelu) odbiorcy.

Kolejną korzyścią związaną z użytkowaniem najpopularniejszej kryptowaluty jest ponadprzeciętne bezpieczeństwo zawierania transakcji. Ze względu na zdecentralizowany charakter tego tokena oraz innowacyjną technologię, o którą jest on oparty, praktycznie niemożliwe jest podrobienie transakcji lub kradzież środków (oczywiście przy uwzględnieniu i zachowaniu wszystkich niezbędnych środków ostrożności).

A jeżeli mówimy o decentralizacji, należy podkreślić, że stanowi ona ostatnią, lecz nie mniej ważną zaletę korzystania z Bitcoina. Kryptowaluta Satoshiego nie ma „nad sobą” żadnego organu kontrolnego, czy nadzorczego. Żadna instytucja finansowa nie może w tym przypadku ingerować w jej działanie, funkcjonowanie, czy też zawierane transakcje, wobec czego stanowi ona doskonałą alternatywę dla tradycyjnych walut i systemów bankowych.

Korzyści korzystania z Bitcoina jest jednak znacznie więcej. Nie bez powodu Bitcoin określany jest coraz częściej (ze względu na wszystkie funkcjonalności oraz rosnącą popularność) symbolem finansowej wolności oraz przyszłością walut.

Bitcoin - wykres

Giełda i prognozy

Bitcoin, najpopularniejsza na świecie e-waluta nazywana często „cyfrowym złotem”, to ulubiony coin kryptowalutowej społeczności. Na wykresie Bitcoina od tygodni kolor czerwony przeplata się z zielonym. Na portalu internetowym o kryptowalutach Tokeneo News znajdziesz aktualny wykres Bitcoina.

Bitcoin na giełdzie gości od stosunkowo krótkiego czasu. Kryptowaluta stworzona została przez tajemniczego developera o pseudonimie „Satoshi Nakamoto” 3 stycznia 2009 roku. Jeszcze w tym samym roku powstała pierwsza giełda Bitcoin. Za jeden dolar można było wówczas kupić oszałamiającą liczbę aż 1309,02 BTC.

Pierwsze transakcje Bitcoina miały miejsce między jego założycielem – Nakamoto – a userami. Do historii przeszedł jeden z pierwszych zakupów z wykorzystaniem tej cyfrowej waluty – w 2010 roku posiadacz Bitcoina postanowił wydać 10 000 Bitcoinów na pizzę w restauracji Papa John na Florydzie. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs coina, smakosz pizzy z pewnością nadal żałuje tej decyzji.

Bitcoin wykres po raz pierwszy diametralnie zmienił się dopiero w 2010 roku. To wtedy cena Bitcoina wzrosła z 0,0008 dolarów do 0,08 dolarów. Na tamtym etapie rozwoju e-waluty niewiele giełd wspierało i listowało Bitcoina. Sama e-waluta nie była jeszcze gotowa na szeroką adopcję – wciąż dopracować należało płynność i skalowność nowego rodzaju technologii.

Sytuacja na wykresie Bitcoina poprawiła się w 2013r. E-waluta rok rozpoczęła z wynikiem 13,50 $. W kwietniu cena Bitcoina wzrosła do 70 $. W październiku Bitcoin osiągnął wynik powyżej 1 120 $. W nadchodzących miesiącach cena Bitcoina się ustabilizowała. Prawdziwy zwrot akcji miał miejsce dopiero w 2017 roku, kiedy to Bitcoin osiągnął najwyższą cenę w historii – aż 20 000 dolarów. Początek 2018 roku to jednak pasmo niekończących się spadków.

Cały czas obserwować możemy coraz bardziej odważne prognozy Bitcoina. Jeden z najbardziej popularnych influencerów kryptowalutowych, John McAfee, uważa, że cena Bitcoina do 2020 roku wyniesie cenę 500 000 USD. Bitcoin prognozy Toma Lee są bardziej zachowawcze – analityk z Wall Street uważa, że cena Bitcoina osiągnie niebawem 22 000 dolarów. Z drugiej strony rok 2018 pokazał, że niektóre prognozy ceny Bitcoina mogą być tworzone nad wyraz.

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt giełd, na której kupisz Bitcoina. Najpopularniejszą z nich jest z pewnością Coinbase. Ta giełda Bitcoina założona została w 2012 roku. Obecnie wycenia się ją na okrągły 1 miliard dolarów. Drugą co do wielkości Bitcoin giełdą jest Binance. Dziennie w granicach tej giełdy kryptowalutowej przesyłane jest między użytkownikami 500 milionów dolarów. Popularną giełdą wśród kryptowalutowej społeczności jest też BitMEX. Giełdę cechują typowe fees w wysokości od 0.05% do 0,25%.

Na stronie Tokeneo News znajdziesz aktualny wykres Bitcoina i najciekawsze Bitcoin prognozy z branży. Sprawdź notowania historyczne i aktualny kurs BTC. Zobacz, ile kosztuje jeden Bitcoin.