Bitcoin − co to jest? Historia, zalety i wady Bitcoina


Czym jest Bitcoin − definicja

Bitcoin (BTC) to waluta cyfrowa, która jest używana i dystrybuowana elektronicznie. Bitcoin to zdecentralizowana sieć peer-to-peer. Żadna instytucja ani osoba nie może kontrolować jego działania. Bitcoinów nie można wydrukować, a ich ilość jest bardzo ograniczona - można stworzyć tylko 21 milionów bitcoinów. 

Kto stworzył Bitcoin?

Bitcoin został po raz pierwszy wprowadzony jako oprogramowanie typu open source przez anonimowego programistę lub grupę programistów występujących pod pseudonimem Satoshi Nakamoto w 2009 roku. Pojawiło się wiele plotek na temat prawdziwej tożsamości twórcy BTC, jednak wszystkie osoby, które pojawiły się w tych plotkach zaprzeczyły jakoby to one stały za pseudonimem Nakamoto. Sam Nakamoto kiedyś twierdził, że jest 37-letnim mężczyzną mieszkającym w Japonii. Jednak ze względu na jego doskonały angielski i brak oprogramowania w języku japońskim istnieją uzasadnione wątpliwości. Około połowy 2010 r. Nakamoto zajął się innymi rzeczami, pozostawiając Bitcoin w rękach kilku wybitnych członków społeczności BTC. Również to Satoshi wyznaczył Gavina Andresena na głównego programistę odpowiedzialnego za projekt Bitcoin. 

Szacuje się, że Nakamoto posiada około miliona Bitcoinów, co stanowi około 3,6 mld USD, szacunki te były sporządzone na wrześniu 2017 r. 

Sprawdź: Satoshi Nakamoto – twórca Bitcoina

Kto kontroluje Bitcoin?

Według Gavina Andresena pierwszą rzeczą, na której skupił się po odejściu Nakamoto z projektu, była dalsza decentralizacja. Andersen chciał, aby Bitcoin nadal działał niezależnie, nawet gdyby coś stało się osobom odpowiedzialnym za projekt lub gdyby osoby te zrezygnowały z dalszego rozwoju projektu. 

Dla wielu osób główną zaletą Bitcoina jest jego niezależność od światowych rządów, banków i korporacji. Żaden organ nie może ingerować w transakcje BTC, nakładać opłat transakcyjnych ani odbierać ludziom pieniędzy. Co więcej, ruch Bitcoin jest wyjątkowo przejrzysty - każda pojedyncza transakcja jest przechowywana w ogromnej rozproszonej publicznej księdze. Chociaż Bitcoin nie jest kontrolowany jako sieć, daje użytkownikom całkowitą kontrolę nad swoimi transakcjami i finansami. 

Jak działa Bitcoin? 

Użytkownik widzi tylko ilość Bitcoinów w swoim portfelu oraz wyniki transakcji. Poza sceną, tak naprawdę sieć Bitcoin to publiczny rejest zwany łańcuchem bloków. Rejestr ten zawiera wszystkie dotychczas przeprowadzone transakcje. Cyfrowe zapisy transakcji tworzą tak zwane bloki. Natomiast cały rejest - księga transakcji jest przechowywana przez każdego użytkownika, który bierze udział w transakcjach z wykorzystaniem Bitcoina. Po każdej transakcji publiczny rejestr przechowywany u tysięcy użytkowników jest aktualizowany. Kto stworzył Bitcoin?

Jeżeli ktoś chciał by zmienić choć jedną literę lub cyfrę w już dokonanej transakcji, takie działanie zostanie z łatwością wychwycone, ponieważ zmodyfikowany zapis nie będzie zgodny z setkami tysięcy kopii rejestru. Trzeba tu również dodać, że raz stworzony łańcuch bloków nie może zostać zmodyfikowany wstecz, może być jedynie rozbudowywany, mogą być dodawane nowe transakcje natomiast te już dokonane nie mogą zostać ani usunięte, ani zmodyfikowane. Portfel użytkownika może zweryfikować ważność każdej transakcji. Autentyczność każdej transakcji jest chroniona przez cyfrowy podpis odpowiadający adresowi, z którego przyszła transakcja. Ze względu na proces weryfikacji i zależnie od platformy transakcyjnej wykonanie transakcji BTC może potrwać kilka minut. Protokół Bitcoin jest zaprojektowany tak, że wydobycie każdego bloku może zająć około 10 minut. 

Charakterystyka Bitcoina 

Decentralizacja 

Jednym z głównych celów Satoshi Nakamoto podczas tworzenia Bitcoinów była niezależność sieci od wszelkich władz i instytucji państwowych. Jest zaprojektowany tak, aby każda osoba, firma, a także każda maszyna zaangażowana w wydobycie i weryfikację transakcji, stała się częścią rozległej sieci. Bardzo ważne jest to, że jeżeli, nawet część sieci ulegnie awarii, wirtualne pieniądze będą nadal działać. 

Anonimowość 

Obecnie banki posiadają ogromną wiedzę na temat swoich klientów, znają historię kredytową, adresy, numery telefonów, zwyczaje zakupowe, nawet informacje takie jak imiona rodziców i wszystkie ważniejsze numery jak numer dowodu, nip czy pesel. Z Bitcoinami wszystko wygląda zupełnie inaczej, ponieważ portfel nie musi być powiązany z żadnymi danymi osobowymi. Popularność Bitcoin pokazuje nam, że spora część ludzi poi prostu nie chce, aby ich finanse były kontrolowane i śledzone przez jakikolwiek organ. Pojawiają się oczywiście argumenty na temat przestępczego wykorzystania tej waluty, takiego jak handel narkotykami, terroryzm i inne nielegalne i niebezpieczne działania, które mogą przenieść się do sieci bitcoin z uwagi właśnie na jej anonimowość. 

Przejrzystość  

Anonimowość Bitcoin jest jedynie względna, ponieważ każda pojedyncza transakcja BTC, która kiedykolwiek się wydarzyła, jest przechowywana w sieci Blockchain. Teoretycznie, jeśli Twój adres portfela był publicznie używany, każdy może dowiedzieć się, ile w nim pieniędzy, uważnie studiując rejestr blockchain. Jednak śledzenie i przypisanie konkretnego adresu Bitcoin do osoby jest nadal prawie niemożliwe. 

Ci, którzy chcą zachować anonimowość w swoich transakcjach, mogą podjąć działania, które zapewnią im maksymalną anonimowość. Istnieją pewne rodzaje portfeli, w których priorytetem jest anonimowość i bezpieczeństwo, jeżeli ktoś nie chce zostać wyśledzony to najprostszym rozwiązaniem byłoby użycie wielu adresów i nieprzekazywanie ogromnych kwot pieniędzy do jednego portfela. 

Szybkość

Sieć Bitcoin przetwarza płatności niemal natychmiastowo, zwykle odbiór pieniędzy zajmuje tylko kilka minut, kiedy zwykłe przelewy bankowe mogą potrwać nawet kilka dni. 

Niepodważalność 

Po wysłaniu komuś bitcoinów nie ma możliwości ich odzyskania, chyba że odbiorca zechce je odesłać. Zapewnia to odbiór płatności, co oznacza, że osoba, z którą handlujesz, nie może cię oszukać, twierdząc, że nigdy nie dostała pieniędzy. 

Dowiedz się więcej: Kryptowaluty − czym są i jak działają?

Co mogę kupić za pomocą Bitcoinów? 

W 2009 roku, kiedy Bitcoin został wprowadzony po raz pierwszy, nie było jasne, w jaki sposób i gdzie można go wydać. Teraz możesz kupić praktycznie wszystko. Na przykład gigantyczne firmy, takie jak Microsoft i Dell, akceptują płatności w BTC za różnorodne produkty i treści cyfrowe. Możliwy jest nawet zakup biletów lotniczych w niektórych liniach, są to przykładowo AirBaltic i Air Lithuania, w Wielkiej Brytanii można też kupować bilety do teatru za pośrednictwem jednej ze stron. Podsumowując coraz więcej podmiotów umożliwia płacenie bezpośrednio przy pomocy Bitcoinów, bez konieczności ich wcześniejszej zamiany na zwykłą walutę (być może w niedalekiej przyszłości tak właśnie będziemy mówić na Bitcoiny i inne kryptowaluty. 

Obecnie możliwe też jest płacenie za hotele i kupowanie nieruchomości, opłacanie rachunków w różnych barach i restauracjach, rejestracje w serwisach randkowych, kupowanie kart podarunkowych, obstawianie w kasynach online czy przekazywanie darowizny na cele charytatywne. Istnieje również wiele różnych rynków internetowych, handlujących wszystkim, od nielegalnych substancji po luksusowe przedmioty. 

Bitcoin to stosunkowo nowa i dość złożona forma płatności, więc naturalne jest, że możliwości robienia płatności są nadal ograniczone, ale każdego dnia coraz więcej firm - od małych lokalnych kawiarni po gigantów branżowych - przyjmuje płatności w BTC. Co więcej, ze względu na stale zmieniający się kurs walut, Bitcoin stał się doskonałą okazją do inwestycji. Mimo że wciąż jest niestabilną i do pewnego stopnia nierozpoznaną walutą, w ciągu ostatniego roku stała się dużo bardziej wartościowa, osiągając w pewnym momencie pułap 14 000 USD za jeden BTC. 

Jak zdobyć Bitcoin? 

Najprostszym sposobem na zdobycie Bitcoinów jest ich zakup. Bitcoiny są dostępne na różnych giełdach, ale można je również kupować bezpośrednio od innych osób za pośrednictwem platform handlowych. Można za nie płacić przelewem gotówkowym, kartą płatniczą, czy też innymi kryptowalutami. Trzeba jednak pamiętać, że na samym początku potrzebny nam jest portfel Bitcoin, gdzie będziemy mogli deponować nasze Bitcoiny. 

Istnieje wiele rodzajów portfeli na Bitcoiny, ale główne z nich można zredukować do portfela online i portfela na dysku twardym komputera w postaci oprogramowania. Żadna z tych opcji nie jest całkowicie bezpieczna, ponieważ dysk twardy może ulec uszkodzeniu, a portfel internetowy może być podatny na ataki hakerów. Istnieją również portfele mobilne, które są bardzo uproszczone ze względu na ogromną pojemność wymaganą do przenoszenia całego Blockchaina, są to dedykowane urządzenia zwane portfelami sprzętowymi i papierowymi z dwoma kodami QR, które nie są nigdzie przechowywane cyfrowo, co czyni je odpornymi na standardowe cyberataki i awarie sprzętu.Jak zdobyć Bitcoin? 

Oprócz tradycyjnego kupna możliwe jest jeszcze kopanie Bitcoinów. Jeszcze kilka lat temu każdy z wystarczająco mocnym komputerem mógł wydobywać bitcoiny, ale już tak nie jest. Wydobywanie Bitcoinów to nic innego jak rozszyfrowywanie kolejnych bloków łańcucha. Urządzeniem umożliwiającym wydobycie monet jest koparka Bitcoin. Im więcej bloków zostało już rozszyfrowanych (wydobytych) tym trudniej jest wykopywać kolejne. Co za tym idzie potrzeba coraz więcej energii i mocy obliczeniowej komputerów, aby kopać kolejne bloki. Rosnąca popularność BTC, a także kurs walutowy sprawiły, że duże firmy wkroczyły do gry uzbrojone w bardzo drogie i wydajne urządzenia do wydobywania, co dodatkowo przyczyniło się do zwiększenia trudności i energii wymaganej do wydobywania wartościowych bitcoinów. Co więcej, ilość bitcoinów, które można jeszcze wydobywać, zmniejsza się stale i drastycznie.  

Zobacz: Jak kopać Bitcoiny

Plusy Bitcoina

Wolność 

BTC został zaprojektowany z myślą o wolności. Co najważniejsze, wolność od władz kontrolujących transakcje, nakładających opłaty i zarządzających pieniędzmi. Jeśli chodzi o kupowanie rzeczy, w ostatnich latach kryptowaluta stała się tak samo uzasadniona, jak zwykła waluta, a biorąc pod uwagę istnienie wielu rynków internetowych, które akceptują Bitcoiny, możemy być w stanie kupić niektóre rzeczy łatwiej za BTC niż za pomocą dowolnej innej waluty. 

Duża mobilność 

Jedną z charakterystycznych cech pieniądza jest przenośność, co oznacza, że powinien być łatwy do przechowywania i używania. Ponieważ Bitcoin jest całkowicie cyfrowy, praktycznie każdą sumę pieniędzy można przenieść na dysk flash, jak też przechowywać online. 

Kryptowaluty dają ludziom swobodę wysyłania i odbierania pieniędzy za pomocą zeskanowania kodu QR lub kliknięcia portfela online. Zajmuje to niewiele czasu, nie ma żadnych dodatkowych wygórowanych opłat, a pieniądze trafiają od osoby do osoby bez zbędnych produktów pośrednich; wszystko czego potrzeba to dostęp do Internetu. 

Własna prowizja 

Kolejną niekwestionowaną zaletą sieci Bitcoin jest możliwość wyboru kwoty opłaty transakcyjnej lub rezygnacja z jej zapłaty. Opłata transakcyjna jest pobierana przez górnika, po wygenerowaniu nowego bloku z poprawnym hashem. Zwykle nadawca płaci pełną opłatę, a odjęcie tej opłaty od odbiorcy można uznać za niepełną płatność. Opłaty transakcyjne są całkowicie dobrowolne i stanowią zachętę dla górników do upewnienia się, że dana transakcja zostanie uwzględniona w generowanym nowym bloku. Ta zachęta działa również jako źródło dochodu dla górników, często przynosząc im więcej pieniędzy niż tradycyjne wydobycie, szczególnie biorąc pod uwagę, że działalność wydobywcza skończy się całkowicie w przyszłości, kiedy zostanie osiągnięty limit Bitcoinów. 

Tak więc rynek kryptowalut pozwala na wybór między kosztem a czasem oczekiwania. Wyższa opłata transakcyjna oznaczałaby szybsze przetwarzanie, a użytkownicy, którzy nie mają ograniczeń czasowych mogą zaoszczędzić pieniądze. 

Brak kart

Karty takie jak debetowe czy kredytowe to nic innego jak firmy przechowujące, przetwarzające i przesyłające dane posiadaczy kart, oczywiście obowiązują surowe przepisy bezpieczeństwa, a większość głównych marek kart jest ich częścią. 

Chociaż ujednolicone zasady i przepisy mogą być dobre dla dużych firm, mogą nie uwzględniać potrzeb każdej osoby. Podczas korzystania z Bitcoin nie ma potrzeby przestrzegania standardów i wymogów jakie są konieczne do spełnienia w przypadku chęci posiadania którejś z kart, może to pozwolić użytkownikom na wejście na nowe rynki, na których karty kredytowe są niedostępne. W rezultacie użytkownicy otrzymują niższe prowizje, możliwość rozszerzenia rynków i obniżenia kosztów administracyjnych. 

Bezpieczeństwo i kontrola

Użytkownicy Bitcoinów mogą kontrolować swoje transakcje, nikt nie może wypłacić pieniędzy z twojego konta bez Twojej wiedzy i zgody, tak jak to bywa w przypadku innych sposobów płatności i nikt nie może ukraść informacji o płatności od kupujących. 

Użytkownicy BTC mogą również chronić swoje pieniądze za pomocą kopii zapasowych i szyfrowania. Ponadto ich tożsamość i dane osobowe są zawsze chronione, ponieważ żadne z nich nie musi zostać ujawnione, aby dokonać płatności. 

Przejrzystość i neutralność

Każda transakcja, a także każdy kawałek informacji na jej temat jest zawsze dostępny dla wszystkich będących w sieci blockchain, którą można sprawdzić i wykorzystać w czasie rzeczywistym. Protokół BTC jest szyfrowany, dlatego żaden człowiek ani organizacja nie może go kontrolować ani nim manipulować. Sieć jest zdecentralizowana, więc nikt nigdy nie będzie w pełni jej kontrolował. Właśnie dlatego Bitcoin zawsze będzie neutralny, przejrzysty i przewidywalny. 

Nie można go podrobić 

Jednym z najpopularniejszych sposobów fałszowania pieniędzy w świecie cyfrowym jest dwukrotne użycie tych samych pieniędzy, co czyni obie transakcje oszustwami. Nazywa się to „podwójnym wydawaniem”. Aby temu przeciwdziałać, Bitcoin, tak jak większość innych kryptowalut wykorzystuje technologię Blockchain, a także różne mechanizmy konsensusu wbudowane we wszystkie algorytmy BTC. 

Wady Bitcoina 

Kwestie prawne 

Status prawny bitcoinów różni się drastycznie w poszczególnych krajach. W niektórych krajach korzystanie z BTC i handel nimi jest zalecane, podczas gdy w innych jest zabronione i zakazane. 

Pojawiło się też wiele obaw związanych z atrakcyjnością Bitcoinów dla przestępców, niektóre serwisy informacyjne stwierdziły nawet, że jego popularność opiera się wyłącznie na możliwości wydawania go na nielegalne towary. Rzeczywiście, kiedy niesławny czarny rynek internetowy Silk Road został zamknięty, wartość bitcoina znacząco spadła. 

Poziom uznania 

Bitcoin jest uznawany i jest całkowicie legalny w wielu krajach, jednak niektóre rządy na świecie nadal nie mają żadnych przepisów dotyczących BTC, podczas gdy inne wprost go zakazały. Co za tym idzie porzucenie wszystkich innych walut i rozpoczęcie korzystania wyłącznie z BTC jest prawie niemożliwe. 

Klucze prywatne 

Klucz to unikalne hasło alfanumeryczne niezbędne do uzyskania dostępu do portfela Bitcoin. Zgubienie tego klucza zasadniczo oznacza utratę portfela. Większość obecnych portfeli ma mechanizmy tworzenia kopii zapasowych, ale oczywiście użytkownik musi je skonfigurować, zanim będzie mógł z nich korzystać. 

Zmienność 

Cena Bitcoinów ma swoje wzloty i upadki, przechodząc przez różne cykle skoków w górę i spadków. W całej swojej historii BTC zdobywało nowe wyżyny, ale zaraz po tym dochodziło do ogromnych spadków. Jego wartość jest nieprzewidywalna, zmienia się gwałtownie i drastycznie, co może spowodować znaczne straty finansowe nieostrożnego czy niedoświadczonego inwestora. 

Przyszłość Bitcoina 

Przyszłość Bitcoin jest raczej niejasna. Obecnie rządy i banki nie są w stanie kontrolować BTC. Jednak im większy i bardziej popularny staje się, tym więcej światowych rządów będzie próbowało przejąć kontrolę. Regulowany i zarządzany bitcoin byłby zupełnie innym rodzajem waluty. 

Czy Bitcoin to piramida? 

Inwestor miliarder Howard Marks stwierdził, że waluty cyfrowe to nic innego jak piramida. Powiedział, że obecny sukces walut cyfrowych opiera się wyłącznie na chęci przypisania wartości czemuś, co w rzeczywistości nie ma żadnej wartości, poza tym, co ludzie za to zapłacą. Inwestujący w piramidę uzyskują zwrot z własnych pieniędzy lub z pieniędzy kolejnych inwestorów, a nie z zysków osiąganych przez osoby prowadzące działalność. Jeśli chodzi o Bitcoiny, zyski i ich wartość wynikają z ograniczonej podaży monet. W miarę wprowadzania kolejnych monet, zapasy stają się mniejsze, dzięki czemu każda moneta staje się coraz bardziej cenna. Bitcoin po prostu nie ma nic wspólnego ze standardowym schematem piramidy. 

Czy Bitcoin to bańka?

Robert Shiller, ekonomista, laureat Nagrody Nobla, zaproponował listę kontrolną, która pomaga ustalić, czy coś jest bańką. Wspomniana lista kontrolna obejmuje gwałtowny wzrost ceny aktywów, wielkie podekscytowanie publiczne, szaleństwo mediów, historie o bogaceniu się ludzi i rosnące zainteresowanie zasobem wśród ogółu społeczeństwa. Bitcoin spełnia wszystkie te wymogi. 

W pewnym sensie Bitcoin jest bańką i pękł już wcześniej. Po niesławnym zamknięciu Mt.Gox, chińskiej giełdy kryptowalut, która obsługiwała ponad 70% wszystkich transakcji Bitcoina na całym świecie, ceny BTC spadały przez około półtora roku. Oczywiście trudno jest przewidzieć, co się stanie w przyszłości, istnieje możliwość, że ceny Bitcoinów ponownie spadną. Jednak Bitcoin już niejednokrotnie odzyskiwał wartość, a obecnie również utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. 

Odmienność bitcoinów od tradycyjnych walutCharakterystyka Bitcoina

Decentralizacja 

Każdą walutą na świecie, oprócz kryptowalut, rządzi jakiś rodzaj władzy. Każda transakcja przechodzi przez bank, w którym ludzie są obciążani ogromnymi opłatami, a dotarcie pieniędzy do odbiorcy zajmuje zwykle dużo czasu. 

Z drugiej strony Bitcoin nie jest kontrolowany przez nikogo. To zdecentralizowana sieć oparta na współpracy i komunikacji wszystkich osób w niej uczestniczących. Z tego powodu nawet jeśli jakaś część sieci przejdzie w tryb offline, transakcje będą nadal realizowane. 

Nie można go podrobić

Bitcoin został zaprojektowany jako waluta, która może wytrzymać próby fałszowania. Legalność BTC zapewnia technologia Blockchain, a także różne mechanizmy obrony wbudowane w każdy algorytm. 

Większość innych tradycyjnych walut jest wyjątkowo podatna na podrabianie, a ci, którzy je kontrolują, wydają się robić niewiele, aby to naprawić. 

Trwałość 

Bitcoiny nie istnieją w formie fizycznej, co oznacza, że nie można ich uszkodzić. Każdy Bitcoin jest zasadniczo wieczny, w przeciwieństwie do papierowych pieniędzy lub monet. 

Po wysłaniu transakcja nie może być odwołana 

Jeśli ktoś popełni błąd i wyśle pieniądze do niewłaściwego portfela i chce je odzyskać, nie może tego zrobić. Podobnie jak wiele innych funkcji Bitcoin, zostało to zrobione, aby zapobiec oszustwom. Niestety w przypadku tradycyjnych walut większość transakcji można anulować. 

Zamienność 

Chociaż istnieją tradycyjne waluty, takie jak dolar i euro, które są akceptowane w wielu krajach, większość walut na świecie może działać tylko w granicach geograficznych kraju pochodzenia. W przeciwieństwie do tego, BTC jest walutą online, co oznacza, że jej środowisko operacyjne to cały świat. 

W jaki sposób opodatkowywany jest Bitcoin? 

Bitcoin nie uzyska jeszcze statusu prawnego środka płatniczego w większości krajów ale niektóre organy podatkowe potwierdziły jego znaczenie i zaproponowały szczegółowe regulacje. Przepisy te różnią się znacznie w zależności od kraju. 

Na przykład W stanach zjednoczonych urząd traktuje Bitcoin i wszystkie inne ważne waluty cyfrowe jako własność, a nie walutę. Każdy podatnik sprzedający towary i usługi za Bitcoiny musi zawrzeć wartość otrzymanych Bitcoinów w swoich rocznych deklaracjach podatkowych. Górnicy podlegają również opodatkowaniu w USA, ale tylko wtedy, gdy wydobycie okaże się skuteczne. 

bitcoin-opodatkowanie

Według Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Bitcoin jest walutą, a nie własnością. Chociaż jest zwolniony z podatku VAT, Bitcoin może nadal podlegać innym podatkom. Brytyjskie organy podatkowe traktują Bitcoin jako walutę obcą, a każdy przypadek związany z BTC jest rozpatrywany na podstawie jego indywidualnych faktów i okoliczności. Od lipca 2017 r. Sprzedaż bitcoinów jest zwolniona z podatku konsumpcyjnego w Japonii, gdzie jest oficjalnie uznana za metodę płatności. 

Ponieważ Bitcoin jest stosunkowo nową walutą, ramy regulujące jego opodatkowanie różnią się znacznie w zależności od kraju. Ponadto w wielu jurysdykcjach nie ma określonych przepisów ustawowych ani wykonawczych dotyczących kryptowaluty. 

Czy powinienem kupić Bitcoin? 

Jedną z rzeczy, z których znana jest kryptowaluta Bitcoin, jest jej zmienność. Ogromne i szybkie wzrosty oraz dramatyczne spadki zdarzały się do tej pory już wielokrotnie. W połowie grudnia 2017 r. Kryptowaluta osiągnęła najwyższy w historii poziom, przekraczając 19 850 USD, ale w krótkim czasie spadła poniżej 12 000 USD, stało się to w ciągu zaledwie kilku dni. Zdarzyło się też, że wartość spadła o 2000 dolarów w ciągu godziny. 

Nie wiadomo, jaka będzie cena Bitcoin w przyszłości. Teoretycznie kurs BTC może spaść prawie do zera, może pozostać mniej więcej taka sama jak teraz, lub może wzrosnąć ponownie, podwajając obecną wartość, może też trzykrotnie, czterokrotnie zwiększając wartość lub urosnąć dziesięciokrotnie. Nikt nie może dokładnie przewidzieć, co się wydarzy, bez względu na to, jak dobrze rozumie technologię i ile wykonał analiz rynku. Wiele znanych postaci wypowiada się na temat przyszłości Bitcoina, są tacy którzy prognozują tej walucie wzrost do poziomu 500 000 USD. Oczywiście są też tacy, którzy prognozują upadek Bitcoina w przeciągu najbliższych lat. 

W społeczności kryptowalut najpopularniejsza strategia inwestycyjna nazywana jest hodlingiem (tak, hodling nie holding, jest to slang używany wśród osób działających na rynkach kryptowalutowych) co oczywiście oznacza trzymanie aktywów zamiast ich sprzedaży. Określenie hodling zostało „ukute” przez użytkownika, który opublikował „I AM HODLING” na forum Bitcoin w grudniu 2013 roku. Termin ten szybko stał się memem i jest obecnie jednym z podstawowych terminów slangowych w społeczności.  

Należy pamiętać, że Bitcoin jest niezwykle ryzykowną inwestycją, więc nigdy nie powinno się inwestować więcej pieniędzy jak tylko swoją nadwyżkę, tak aby w przypadku dużego spadku nie zostać na lodzie. 

Odwiedź nasz kantor Bitcoin

Najwięksi gracze

Zazwyczaj nie są to osoby fizyczne, ale instytucje takie jak Fundusze hedgingowe i Bitcoin Investment Funds. Na przykład Pantera Capital, Bitcoins Reserve, Bitcoin Investment Trust i inne. Instytucje te zazwyczaj przenoszą około setek tysięcy Bitcoinów. Są to tajne operacje: fundusze te zawierają specjalną umowę z giełdą, aby przenieść tak duże kwoty za pośrednictwem giełd poza zasięgiem zwykłych inwestorów. 

Według ostatniego raportu Bloomberga tylko 1000 osób posiada 40 procent rynku. W rzeczywistości ci ludzie posiadają tak duży procent rynku, że mogą zrobić olbrzymie zamieszanie na rynku, sprzedając jedynie część swoich aktywów. Według tego badania obecnie na świecie jest ponad 25 milionów ludzi, którzy posiadają Bitcoiny. Co ciekawe, potrzeba tylko około 0,153 BTC, aby znaleźć się w 30% najlepszych posiadaczy Bitcoin pod względem posiadanej kwoty. Aby znaleźć się w najwyższym - 1%, musisz mieć tylko 15 BTC w swoim portfelu.