Bitcoin zniknie – zdanie eksperta ekonomii

0
273
koniec bitcoina

Ekonomiczny "car" Izraela, Avi Simhon, twierdzi, że Bitcoin (BTC) jest w swojej naturze nieefektywny i dlatego... zniknie.

Simhon jest szefem Narodowej Rady Gospodarczej i starszym doradcą ds. polityki gospodarczej premiera kraju. Swoją wizję przedstawił podczas spotkania na Uniwersytecie w Tel Awiwie 8 stycznia.

Skąd ten pesymizm?

Zdaniem guru ekonomii Izraela sama emisja bitcoinów w skali kraju lub całego świata kosztowałoby "tryliony dolarów rzeczywistych kosztów energii". To bezsensowne, jeśli zestawi się to z istniejącym stanem rzeczy, w którym drukowanie pieniędzy jest po prostu tanie.

Pomimo silnego sceptycyzmu wobec Bitcoina, Simhon przyznał jednak, że niektóre formy emisji cyfrowej waluty mogą być akceptowane przez rządy krajowe. Zasugerował, że rządy mogą godzić się utracić zyski, które czerpią z emisji pieniądza, jeśli uznają, że przejście na waluty cyfrowe będzie bardziej wydajne dla systemu bankowego. Wszystko dla "większego dobra" wynikającego z ogólnych korzyści gospodarczych, jakie mogą przynieść cyfrowe pieniądze.

Mówi, że "jest przekonany, że pieniądze, jakie znamy, ulegną zmianie", ale nie będą miały postaci Bitcoina czy innej waluty peer-to-peer, ale raczej waluty cyfrowej wspieranej przez bank centralny (CBDC).

Simhon zauważył, że Bank Izraela, bank centralny tego państwa, zbadał już temat, czy rozpocząć emisję cyfrowych szekli - krajowej waluty Izraela. Temat jednak upadł. Ekonomista przyznał, że "nie był pewien, czy to dobra decyzja", ale  stwierdził również, że dobrym argumentem za odrzuceniem takiego pomysłu było to, że żaden inny kraj jeszcze nie emituje takich walut. Zapomniał przy tym o wenezuelskim petro, ale - biorąc pod uwagę patologiczną naturę tego tokenu - może i lepiej...

Wreszcie Simhon przewiduje, że rządy będą stanowczo przeciwstawiać się anonimowym walutom cyfrowym, powołując się na obawy dotyczące potencjalnego finansowania terroryzmu.

Jego wypowiedź wpisuje się w ogólnoświatowy trend. Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała w listopadzie społeczność międzynarodową do "rozważenia" tworzenia cyfrowych walut emitowanych przez banki centralne. Jak więc widać, debata dot. kryptowalut i "zwykłych" e-walut nadal trwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię