„Bitcoin to nie pieniądz!”

0
515
BIS, kryptowaluty, bitcoin, tokeneo, tokeneo blog, Bank rozliczeń Międzynarodowych, Bitcoin to nie pieniądz
BIS (Bank Rozliczeń Międzynarodowych) należy do grona najbardziej zagorzałych przeciwników bitcoina oraz pozostałych alticonów. „Bank dla Banków Centralnych” uważa, że cyfrowe waluty nie mają absolutnie żadnej wartości i realnego zastosowania!
Ni to pieniądz, ni lokata, a tylko kapitał można stracić

Augustin Carstens – dyrektor generalny Banku Rozliczeń Międzynarodowych – podczas swojego wystąpienia w Miami stwierdził, że „wirtualne tokeny takie jak Bitcoin, Ethereum, czy chociażby Tether – nie spełniają żadnej z podstawowych funkcji pieniądza”.

Meksykański finansista dodał również, że „obecne reformy w dziedzinie blockchain przeprowadzane przez banki centralne są kompletnie niepotrzebne i zupełnie bezsensownie przyciągają uwagę kryptowalut”.

Powiedzmy sobie szczerze – żadna z kryptowalut NIE JEST prawdziwą jednostką wartości, ani nawet instrumentem wykorzystywanym w codziennych płatnościach. Bieżący rok to również doskonały przykład na to, że Bitcoin i spółka nie nadają się nawet jako bezpieczny sposób przechowywania majątku. W wielu przypadkach „gra” na tym rynku kończyła się znaczącą utratą kapitału. Zatem ja się pytam – po co to komu? Moim zdaniem wszyscy kupujący cyfrowe coiny są w posiadaniu niczego więcej, jak tylko ALGORYTMU KOMPUTEROWEGO.

 

„Skupcie się lepiej na aktualizacji systemów, a nie wprowadzaniu nowych, nieskutecznych rozwiązań”

Dyrektor generalny BIS opowiedział również, jak współcześnie wyglądają płatności detaliczne dokonywane przez konsumentów każdego dnia. Wspomniał m.in. o kartach płatniczych, których wykorzystanie znacznie wzrosło na przestrzeni kilku ostatnich lat. Najlepiej ukazują to przytoczone przez Carstens’a statystyki:

"W 2016 roku płatności kartami płatniczymi (karty kredytowe, debetowe) wyniosły ponad 25% globalnego PKB! Dla porównania w roku 2000 wartość ta nie przekraczała 13%."

Wobec powyższego – zdaniem Banku Rozliczeń Międzynarodowych – wszystkie banki centralne powinny skupić się na aktualizacji obowiązującej infrastruktury, a nie na wprowdzaniu innowacji z zakresu technologii blockchain.

Carstens nie odrzuca jednak całkowicie nowoczesnej technologii twierdząc, że „blockchain sam w sobie nie jest zły, gdyż niektóre proponowane przez niego rozwiązania – zwłaszcza w kontekście zabezpieczania globalnych płatności – mogą okazać się bardzo przydatne. Jednak jego silne powiązanie z kryptowalutami jest już niestety szkodliwe”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię