Historia Bitcoina – kurs od samego początku

Bitcoin (BTC) to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Obecnie cena tej e-waluty osiąga tysiące dolarów. Jednak nie zawsze Bitcoin był tyle wart. Chcesz sprawdzić kurs Bitcoina od samego początku? Nie mogłeś trafić lepiej! W tej zakładce Zespół Tokeneo przygotował najważniejsze informacje o historii Bitcoina i jego cenie.

Bitcoin to kryptowaluta, która powstała 3 stycznia 2009 roku – wtedy stworzony został blok „zero” w blockchainie Bitcoina. Do dziś nie wiadomo, kto powołał do życia tego coina. Jego twórcą jest informatyk o tajemniczym pseudonimie „Satoshi Nakamoto”. Istnieje wiele teorii spiskowych próbujących odszyfrować prawdziwą tożsamość Nakamoto. Do grona potencjalnych twórców Bitcoina zalicza się między innymi: Vili Lehdonvirta, Doriana Nakamoto, Craiga Wright, Elona Musk a także rząd USA.

Jak wygląda historia Bitcoina? Pierwsza transakcja miała miejsce 12 stycznia 2009 roku. Był to przekaz Bitcoinów między Satoshi Nakamoto a Hal Finney. Natomiast 5 października 2009 opublikowany został po raz pierwszy kurs Bitcoina. Ta wiadomość z pewnością zaskoczy wszystkich fanów tej kryptowaluty – za jednego dolara można było kupić aż 1 309,09 BT! Tym samym Bitcoin trafił do publicznej sprzedaży: coin listować zaczęła giełda New Liberty Standard.

Rok 2010 był ważnym czasem w rozwoju e-waluty. Na samym początku roku, 6 lutego, uruchomiona została pierwsza oficjalna giełda kryptowalutowa – Bitcoin Market. Kolejne wydarzenie przeszło do historii Bitcoina. 22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz kupił pizzę w Papa John na Florydzie za oszałamiającą kwotę 10 000 monet BTC! Następnie obserwować mogliśmy duży skok w wartości Bitcoina. Cena coina w ciągu jednego dnia, 12 lipca 2010 roku, wzrosła od 0,008 USD do aż 0,8 USD. Rosnący w siłę coin rok kończy z wynikiem 0,50 dolarów.

Kolejny rok przyniósł wiele niespodziewanych wydarzeń. Jednym z najciekawszych jest sprzedaż 14 lutego 2011 roku starego Porsche na giełdzie Bitcoina za 3 000 BTC. 5 kwietna miało miejsce otwarcie pierwszej kryptowalutowej giełdy, która wymieniała Bitcoina na polskie złotówki (PLN) – BitMarket. W czerwcu 2011 roku cena Bitcoina osiągała już 10 USD za coina.

Rok 2012 otworzyliśmy z przytupem. 12 stycznia Bitcoin pojawił się w programie CBS „The Good Wife”, a popularność coina rosła z miesiąca na miesiąc. Cena e-waluty utrzymywała stałą, wzrostową tendencję. Podobnie było w 2013 roku. W lutym 2013 roku cena Bitcoina sięgała 31,91 USD. Natomiast w kwietniu coin osiągnął wartość 100 dolarów. Nie przeszkodziło to chińskiemu rządowi w grudniu zdelegalizować kryptowaluty na terenie całego kraju.

W 2014 doświadczyliśmy coraz szerszej adopcji Bitcoina. Płatności w BTC przyjmować zaczęła chociażby gazeta The Chicago Sun-Times. Za Bitcoiny mogłeś kupić też Xbox’a od Microsoft’a. Kurs Bitcoina w lutym 2015 roku wynosił 262$. Listopad 2015 roku przyniósł jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptowaluty – to wtedy The Unicode Committee stworzyło oficjalny znak waluty Bitcoin, jaki obowiązuje obecnie.

2016 rok to czas zwiększonej adopcji Bitcoina. Do września na całym świecie podwoiła się ilość bankomatów BTC. Było ich aż 771! Najciekawszym momentem w historii Bitcoina jest z pewnością rok 2017. To wtedy doświadczyć mogliśmy ATH (All-Time High, najwyższy wynik w historii) Bitcoina. W grudniu cena coina osiągnęła zawrotną sumę niemal 20 000 dolarów! Niestety dobra sytuacja na rynku nie utrzymała się długo. Pod koniec roku Bitcoin kosztował 10 000 dolarów, a 2018r. minął pod znakiem bessy na rynku.