Bitcoin Cash (BCH) – kurs, prognozy, notowania

0
426
Bitcoin Cash BCH kurs prognozy notowania

Szukasz szczegółowych informacji na temat Bitcoin Cash? Dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, jak powstał BCH, odnajdziesz aktualną cenę, notowania i prognozy dla tej waluty cyfrowej.

Spis treści:

 • Bitcoin Cash – hard fork Bitcoina
 • Zalety Bitcoin Cash w porównaniu do Bitcoina
 • Wady Bitcoin Cash w porównaniu do Bitcoina
 • Ogólne cechy Bitcoin Cash
 • Bitcoin Cash – kurs i prognozy
 • Bitcoin Cash wallet
 • Gdzie kupić Bitcoin Cash?
 • Bitcoin Cash – mining
 • Moon Bitcoin Cash

Bitcoin Cash – hard fork Bitcoina

Hard fork na Bitcoinie (BTC) został przeprowadzony w 2017 roku. Był on wynikiem burzliwych dyskusji na temat wprowadzenia pewnych modyfikacji w czołowej kryptowalucie. Oczywiście zdania społeczności kryptowalutowej były dość podzielone w tej sprawie. Niektórzy domagali się zmian, inni niekoniecznie, twierdząc, iż sprawią one, że Bitcoin stanie się zupełnie nową „monetą”.

Podczas gdy świadomość na temat istnienia Bitcoina się poszerzała, BTC zaczął nie wyrabiać się z przetwarzaniem coraz to większej ilości transakcji we własnej sieci. Każdy nowy blok na blockchainie Bitcoina generowany jest co 10 minut, jego wielkość wynosi zaś 1 MB. Jedna część fanów BTC opowiadała się za tym, aby powiększyć rozmiar bloku (byli to przede wszystkim górnicy), druga zaś (składająca się z programistów) była temu przeciwna, chciała bowiem wdrożyć Segregated Witness (SegWit), by zwiększyć ilość danych w każdym z bloków.

Dlatego też 1 sierpnia 2017 roku miało miejsce rozwidlenie łańcucha bloków Bitcoina, czyli tzw. „twardy widelec” (pojęcie to szczegółowo omówiliśmy tutaj). W wyniku hard forka powstały dwa oddzielne blockchainy: Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH). Bitcoin Cash wykorzystuje ten sam algorytm, co Bitcoin, różni się natomiast rozmiarem bloków. Modyfikacja ta umożliwia przeprowadzanie większej ilości transakcji na sekundę oraz minimalizuje koszty z nimi związane. Od 1 sierpnia 2017 do 15 maja 2018 roku rozmiar bloku został powiększony do 8 MB, następnie zwiększono go do 32 MB.

To nie koniec historii! Warto wiedzieć, że Bitcoin Cash miał przechodzić forki cyklicznie co pół roku w formie aktualizacji blockchaina. Oczywiście jest to dość naturalne, że poprzez wprowadzanie pewnych zmian na zasadzie konsensusu, projekt zyskuje szanse na dalszy rozwój. W 2018 roku doszło jednak do pewnej konfrontacji w społeczności Bitcoin Cash. Dwa zespoły deweloperskie nie mogły dojść do porozumienia w kwestii planowanych zmian.

Część osób chciała usprawnienia języka skryptowego oraz umożliwienia tworzenia inteligentnych kontraktów na BCH. Opowiadała się również za tym, aby zrestrukturyzować sposób zapisywania transakcji w blokach, aby sieć była skalowalna. Grupa ta pragnęła również zachować rozmiar bloku wynoszący wówczas 32 MB.

Drugi obóz zwolenników Bitcoin Cash również dążył do usprawnienia skalowalności, z tym, że opowiadał się za powiększeniem rozmiaru bloku do 128 MB. Osoby te nie chciały wprowadzania żadnych innych modyfikacji, twierdząc, iż ścieżka ta jest zgodna z wizją twórcy Bitcoina – Satoshiego Nakamoto.

Społeczność Bitcoin Cash podzieliła się na dwie grupy: Bitcoin Cash ABC i Bitcoin Cash SV. Po stronie Bitcoin Cash ABC znajdował się Jihanow Wu (założyciel firmy Bitmain), zwolennikiem koncepcji Bitcoin Cash SV był (i jest) Craig Wright – samozwańczy Satoshi Nakamoto. Szanse obu z grup rozkładały się równomiernie. Ostatecznie o tym, która wizja wygra, miało przesądzić tzw. Hash Wars. W starciu tym zwyciężył fork Bitcoin Cash ABC, ponieważ udało mu się uzyskać przewagę, zdobywając znaczną część mocy obliczeniowej sieci.

Należy przypomnieć, że podział Bitcoin Cash i wojna tocząca się pomiędzy Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV przyczyniła się wówczas do znacznego spadku ceny samego Bitcoina.

Zalety Bitcoin Cash (BCH) w porównaniu do Bitcoina (BTC):

 • szybszy w użyciu jest bardziej skalowalny, transakcje są przeprowadzane w ciągu sekund, potwierdzenia przychodzą w ciągu kilku-kilkunastu  minut
 • posiada mniejsze opłaty transakcyjne – prowizje są znacznie mniejsze niż w przypadku Bitcoina.

Wady Bitcoin Cash (BCH) w porównaniu do Bitcoina (BTC):

 • mniejsze zaufanie ze strony inwestorów – Bitcoin Cash nie jest tak popularny i znany jak sam Bitcoin. W związku z tym jest dostępny na mniejszej ilości giełd oraz posiada mniej portfeli.
 • kopanie BCH nie jest tak opłacalne, jak kopanie BTC  cena Bitcoin Cash jest niższa niż cena Bitcoina, koszt wydobycia obu z tych monet jest stosunkowo taki sam. Górnik kopiący BCH zarabia więc mniej niż górnik wydobywający BTC (tym samym sprzętem).
 • Bitcoin Cash ma mniej par handlowych na giełdach, niż Bitcoin – BCH jest przez to mniej zbywalny, niż jego konkurent.

Ogólne cechy Bitcoin Cash (BCH)

 • bezpieczeństwo – Bitcoin Cash bazuje na blockchainie Bitcoin Core, który wśród społeczności kryptowalutowej określany jest mianem jednej z najbardziej odpornych blockchainowych technologii.
 • niskie prowizje – opłaty transakcyjne kosztują centy (dokładniej przedstawia to wykres).
BTH opłaty transakcyjne
Źródło: https://bitinfocharts.com/pl/comparison/bitcoin%20cash-transactionfees.html#3m
 • szybkość transakcji – transakcje trwają sekundy, potwierdzenia zaś przychodzą w ciągu kilku-kilkunastu minut (dokładniej obrazuje to wykres).
Czas-potwierdzenia-transakcji-BTH
Źródło: https://bitinfocharts.com/pl/comparison/bitcoin%20cash-confirmationtime.html#3m
 • niezawodność – sieć Bitcoin Cash jest na tyle skalowalna, by poradzić sobie z dużym popytem, działa bez zatorów.

Bitcoin Cash  kurs i prognozy

wykres-BTH-w-czasie-rzeczywistym
Źródło: https://www.tradingview.com/symbols/BCHUSD/

Obecny kurs Bitcoin Cash wynosi 295,60 USD (stan na dzień 18.07.2019 r. godz. 11:00). Swoje ATH osiągnął 20 grudnia 2017 roku, wynosiło ono 3 785, 82 dolarów. W tym momencie BCH zajmuje piąte miejsce w rankingu CoinMarketCap pod względem kapitalizacji rynkowej. Poziom kapitalizacji rynkowej Bitcoin Cash wynosi 5 302 438 865 USD, jest to wartość, jaką posiadają wszystkie monety będące w obrocie rynkowym. Ilość wszystkich BCH w obiegu to 17 987 863. Obecnie (na dzień 18.07.2019 r.) Bitcoin Cash jest na 2,91% plusie, jeżeli chodzi o procentową zmianę kursu kryptowaluty w ciągu 24 godzin.

Bitcoin Cash Wallet

Zastanawiasz się, gdzie przechowywać Bitcoin Cash? Oto przykładowe portfele, które obsługują BCH:

Gdzie kupić Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash jest dostępny blisko na stu giełdach kryptowalutowych. BCH znajduje się na wielu popularnych platformach handlowych oraz kantorach online. Bitcoin Cash możesz nabyć przykładowo na giełdach: BitBay, Houbi, Bitfinex, Binance czy Coinbase.

Bitcoin Cash – mining

Trudność wydobycia Bitcoin Cash jest niższa niż w przypadku Bitcoina. Do kopania BCH można wykorzystać urządzenia oparte na układach ASIC np. Antminery S9. Nagroda za wydobycie bloku Bitcoina Cash, jest taka sama jak w przypadku BCH. Należy dodać, że BCH oparty jest również na identycznym algorytmie konsensu, jak Bitcoin – SHA256. Warto wiedzieć, że trudność wydobycia Bitcoin Cash reguluje się co 2016 bloków. Co ciekawe w przeciwieństwie do Bitcoina, BCH posiada tzw. dostosowanie trudności awaryjnych (z ang. Emergency Difficulty Adjustment, EDA). W przypadku nieoczekiwanej zmiany liczby aktywnych górników EDA zapewnia poprawność i stabilność sieci.

Moon Bitcoin Cash

Moon Bitcoin Cash to tzw. kranik, który pozwala użytkownikom na zbiera swoich pierwszych ułamków BCH, które nazywane są również pyłem kryptowalutowym. Aby odebrać swoje księżycowe Bitcoin Cash użytkownik musi wykonać szereg pewnych czynności. Roszczenia do Moon BCH można składać z różną częstotliwością – najczęściej co 5 minut, najrzadziej co 4 tygodnie. Aktualne stawki (na dzień 18.07.2019 r.) prezentują się następująco:

Moon-Bitcoin-Cash
Źródło: https://moonbitcoin.cash/

Na początku kranik Moon Bitcoin Cash wypełnia się dość szybko, ale później zwalnia, do czasu, aż użytkownik złoży wniosek o roszczenie. Zauważmy, iż są to stosunkowo niewielkie kwoty. Aby przeliczyć wartość Moon BCH na polski złoty skorzystaj z kalkulatora. Dla przykładu ilość Bitcoin Cash wypłacona z 4 tygodni ma wartość 0,01 zł. Choć dla wielu wartość takiej zabawy jest niewarta zachodu, kraniki kryptowalutowe posiadają wiele zalet. Często stanowią one bowiem pierwszy punkt spotkania użytkownika z wirtualnymi monetami. Są więc niejako źródłem wiedzy o nich. Moon Bitcoin Cash pozwala na zbieranie i przechowywanie pierwszych ułamków kryptowalut, z jakimi odbiorca ma styczność. Wiąże się to z coraz powszechniejszym przekonaniem użytkowników do kryptowalut oraz pozytywnym podejściem do tego tematu.

Avatar
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata kryptowalut. Wierzy w potencjał blockchaina oraz w to, że technologia ta jest w stanie zrewolucjonizować wiele branż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię