Atak 51 % czyli głęboka reorganizacja łańcucha blokowego

0
139

5 stycznia 2019 r. inżynier bezpieczeństwa giełdy Coinbase, Mark Nesbitt zaalarmował, że została wykryta głęboka reorganizacja łańcucha blokowego Ethereum Classic. Wówczas, aby chronić fundusze klientów, interakcje z blockchainem ETC zostały wstrzymane. 7 stycznia 2019 r. o 22:27 Mark Nesbitt zaktualizował swój status, informując że w chwili pisania artykułu zidentyfikowano 15 reorganizacji, z których 12 zawierało podwójne wydatki, na łączną kwotę 219,000 ETC (~ 1,1 mln USD).

Źródło: https://blog.coinbase.com/@mwnesbitt
Co to w praktyce oznacza? 
White paper Satoshi Nakamoto "Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System", określając tzw. "dowód pracy", wskazuje że:

"Jeśli większość mocy procesora jest kontrolowana przez uczciwe węzły, uczciwa sieć będzie rosnąć najszybciej i wyprzedzać wszelkie konkurencyjne sieci."

Wynika z tego, że podstawowym warunkiem bezpieczeństwa Bitcoina i innych kryptowalut opartych na Bitcoinie jest 'uczciwość' ponad połowy osób kopiących. Uczciwe działanie w tym konteksćie oznacza postępowanie zgodne z tym określonym w white paper Bitcoina. W razie braku spełnienia tego warunku pojawia się tzw. "zagrożenie bezpieczeństwa" lub "wektor ataku". Ściślej rzecz ujmując, taka sytuacja jest znanym ograniczeniem modelu dowodu pracy.
Jak wiele już wie, funkcja wydobywania polega na dodawaniu transakcji do uniwersalnej, wspólnej historii transakcji, znanej jako blockchain. W uproszczeniu, odbywa się to poprzez tworzenie bloków, które są wiązkami transakcji i definiowanie kanonicznej historii transakcji jako najdłuższego łańcucha bloków. Jeśli pojedynczy kopiący ma więcej zasobów niż cała reszta sieci, może on wybrać dowolny wcześniejszy blok i rozszerzyć alternatywną historię bloków. W ten sposób może wyprzedzić historię bloków wytworzoną przez resztę sieci i zdefiniować nową historię transakcji kanonicznych. Takie działanie nazywa się "reorganizacją łańcucha". Wszystkie reorganizacje mają "głębokość", czyli liczbę bloków, które zostały zastąpione, oraz "długość", czyli liczbę nowych bloków, które zastąpiły.
Atak 51 % na Ethereum Classic
5 stycznia 2019 t. Coinbase zauważył 3 głębokie reorganizacje łańcucha Ethereum Classic, po czym zaprzestał wchodzenia w interakcje z blockchainem ETC. Jak jednak wskazano, celem podwójnych wydatków nie był Coinbase i nie utracono żadnych funduszy. Do 7 stycznia 2019 r., godz. 22:27 zarejestrowano jeszcze 12 kolejnych reorganizacji. Pomimo braku znaczących szkód, naszym zdaniem powinno się jednak bardziej zabezpieczyć wymianę na blockchainie, aby chronić inwestycje przed podwójnymi wydatkami i atakami 51%.
Jutro szczegółowo wyjaśnimy, dlaczego ataki 51 % nie wpływają na cenę, więc zostańcie z nami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię