Amerykańskie uczelnie badają technologię blockchain

0
123
usa flaga

Departament Energii (DOE) Stanów Zjednoczonych ogłosił, że przeznaczy aż 4,8 miliona dolarów na badania uniwersyteckie z zakresu nowych technologii - w tym blockchaina.

Program grantów został ogłoszony przez biuro departamentu ds. energii wytwarzanej z paliw kopalnianych. Projekty kwalifikujące się do finansowania to te, które badają nowe technologie, takie jak blockchain i zdecentralizowane protokoły P2P (peer-to-peer), w kontekście zabezpieczania danych uzyskiwanych z czujników wytwarzania energii z paliw kopalnianych. Opracowywane systemy będą potem wykorzystywane do bezpiecznego przetwarzania danych z czujników i innych nieokreślonych jeszcze źródeł.

Przewiduje się wybór maksymalnie 12 projektów, które otrzymają dotacje.

Blockchain a energetyka

Nie tylko USA chcą w taki sposób wykorzystać blockchain. W grudniu 2018 r. hiszpańska firma ENIONA ENERGIA - uznawana za jednego z największych operatorów energii odnawialnej na świecie - ogłosiła, że zamierza wdrożyć technologię blockchain do śledzenia procesu wytwarzania energii elektrycznej.

Początkiem stycznia br. MIT Technology Review opublikowało artykuł, w którym argumentowało, że rok 2019 będzie rokiem, w którym blockchain stanie się powszechny.

Zgodnie z tekstem blockchain to technologia, która jest zarazem “rewolucją, która miała zakłócić globalny system finansowy” w 2017 r. Sytuację zmienił rok 2018, który ochłodził gorące głowy fanatyków sieci bloków.

Niemniej jednak, jak wynika z artykyłu, na początku obecnego roku wiele innowacyjnych projektów nadal działa, a niektóre z nich są bliskie “owocowania”, czyli wdrożenia ciekawych produktów na rynku. W tym roku wiele ważnych korporacji chce uruchomić duże projekty oparte na technologii blockchain. Rok 2019 będzie więc “rokiem, w którym technologia blockchain w końcu staje się normalna”.

Normalizacja technologii i całego sektora pociągnie za sobą znaczące przekształcenie ideologii, która dała impuls kryptowalutom, ale też w pewnym sensie zablokowała ich rozwój. Autor artykułu zauważa, że samo pojawienie się pomysłu narodowych kryptowalut zmienia myślenie o bitcoinie i jego pochodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię