Alty kryptowaluty i altcoiny - co to takiego?

1 min czytania
Alty kryptowaluty i altcoiny - co to takiego?

Najpopularniejszą walutą na rynku kryptowalut jest bez wątpienia Bitcoin, pełniący rolę prekursora w wirtualnym świecie monetarnym. Jednak istnieje wiele innych, zamiennych walut cyfrowych - zwanych altami kryptowaluty lub altcoinami - które próbują rywalizować ze swoim "starszym bratem".

Alty kryptowaluty - charakterystyka

Alternatywne kryptowaluty mogą powstawać zupełnie od podstaw albo bazować na strukturze bitcoinów, różnić się modelami ekonomicznymi i metodami dystrybucji monet. Niektóre z nich oferują bardziej wszechstronny język programowania do tworzenia aplikacji, a inne zapewniają większą prywatność w porównaniu z Bitcoinem. Istnieją też alty kryptowaluty skupiające się nie tyle na zysku, co na specyficznych możliwościach użytkowania, takich jak rejestrowanie nazw domen czy udostępnianie wskaźników przechowywania danych.

Altcoiny - minusy

Niestety, znaczna część altcoinów nie potrafi wprowadzić czegoś nowego, co przyczyni się do polepszenia jakości istotnych elementów funkcjonalnych danej kryptowaluty. I tak np. gdy jakiś alt kryptowaluty chce zwiększyć całkowitą liczbę monet, doprowadza wówczas do obniżenia wartości każdej z nich. W innym przypadku, jeśli jakaś alternatywna kryptowaluta zwiększa szybkość znajdowania bloków, musi liczyć się z faktem wydłużenia czasu sfinalizowania transakcji. Ponadto, altcoiny są bardziej ryzykowne i mniej interesujące dla programistów niż bitcoiny, ponieważ posiadają słabe zabezpieczenia, niskie efekty sieciowe oraz mało użyteczne funkcje.
Eter, monero, ripple... - przyszłość
Niewątpliwie, alty kryptowaluty wymagają większej uwagi i zaangażowania ze strony programistów.  Powinni oni stosować innowacyjne rozwiązania, które ustabilizują kursy wymiany alternatywnych kryptowalut - mogących stanowić realną konkurencję dla Bitcoina - pełniącego rolę monopolisty.

Komentarze